کاشت میلگرد – استاندارد و آیین نامه کاشت میلگرد و آرماتور در بتن و فونداسیون

کاشت میلگرد
کاشت میلگرد آرماتور در بتن فونداسیون و ستون و تیرها

امروز یکی معتبرترین شرکت های تولید کننده چسب کاشت میلگرد در بتن و کاشت آرماتور در بتن جهت فونداسیون و تغییر سازه در جهان شرکت هیلتی آلمان می باشد. چسب های کاشت میلگرد هیلتی و همینطور چسب کاشت بولت ممو memo  و شرکت HILTI هیلتی دارای مقاومت کششی بالایی در حد کسیختگی آرماتور می باشد ازخصوصیات ویژه چسبهای شیمیایی هیلتی و ممو ، اجرای کاشت میلگرد و آرماتور  راحت و خصوصیات فنی بالای آن میباشد که از در ادامه به توضیحاتی از جمله نوع سوراخ و همچنین نوع اپوکسی با توجه به شرایط بتن را به شما خواهیم گفت.

کاشت میلگرد در بتن با وجود هزینه بالا امروزه در میان متخصصین و کارشناسان طرفداران زیادی دارد که به علت اطمینان از کیفیت محصول مورد نظر می باشد. در اجرای کاشت میلگرد/کاشت آرماتور  می توان برای کاشت آرماتور در سطوح عمودی و افقی در بتن مسلح جهت کاشت میلگرد در فونداسیون و همچنین ریشه ستون و تیرهای جامانده در طراحی و همچنین اصلاح نقشه از این روش استفاده کرد.

لیست قیمت و استاندارد کاشت میلگرد و بولت هیلتی – کاشت بولت ممو آلمان

کاشت میلگرد در فونداسیون

چسب کاشت میلگرد هیلتی را می توان با استفاده از گان های مخصوص اعمال و اجرا نمود. اپوکسی های میلگرد/ آرماتور در بسیاری از پروژه های معتبر کاشت بولت یا بلت استفاده شده است. یکی از بهترین چسب های  کاشت میلگرد در بتن چسب های v.m.k  آلمان میباشد که در صورت اجرای صحیح و بی عیب این نوع چسب کاشت بولت و میلگرد در بتن میتواند جایگزین مناسبی بجای چسبهای RE500-V3  باشد. همچنین در کاشت شیمیایی بتن مسلح میبایست به مردونی کردن سوراخکاری انجام شده دقت نمود .

با ماردونی کردن سوراخ ها میتوان به راحتی اصطحکام کششی بالا و هواگیری بهتری را در زمان کاشت میلگرد و کاشت آرماتور  و کاشت بولت انجام داد که در صورت عدم مردونی کردن سوراخ ها انتظار خروج ناقص هوا و چسبندگی بولت یا میلگرد در یک طرف سوراخ اتفاق خواهد افتاد که ما در اینجا خواهیم گفت که اپوکسی کاشت  تاثیر ۴۰ درصدی بروی نتیجه نهایی خواهد گذاشت و نحوه اجرا و نوع کرگیری سوراخ هم ۶۰ درصد نتیجه نهایی را به ما خواهد داد و ما در بخش های پایین به این نکات بخوبی توضیح خواهیم داد.

کاشت میلگرد در فونداسیون

استحکام کششی و فشاری در کاشت میلگرد و آرماتور

در ۶۰ درصد استحکام کششی در کاشت انکربولت ها را اجرای صحیح تزریق ، هواگیری کردن، ماردونی کردن ، تخلیه خاک ، نحوه قرار گیری بولت یا میلگرد داخل سوراخ و در نهایت مرکزیت قرارگیری بولت و میلگرد در بتن خواهد داشت .

برش بتن ایران کور با توجه به دانش فنی و اجرایی کم نظیر در عرصه کاشت صحیح بولت و میلگرد در بتن با بالاترین کیفیت را به هم میهنان عزیز ارائه خواهد داد و میتواند در زمان تغییر سازه ، تقویت سازه ، کاشت میلگرد جهت جابجایی ستون ها ، کاشت بولت جهت نصب بیس پیلیت و صفحه پلیت را با بالاترین اصطحکام کششی یعنی برش میلگرد و یا جاری شدن میلگرد انتظار داشت که این نیز به اجرای صحیح کاشت میلگرد در بتن بستگی دارد.

​کاشت میلگرد در بتن مسلح جهت ایجاد یک ستون و تیر از پیش تعیین نشده که توسط چسب های کاشت در فونداسیون و کاشت بولت با دقت بالا و بصورت تخصصی با بالاترین استحکام کششی صورت میپذیرد که این امر یکی از نکات مثبت برش بتن ایران کور در زمینه کاشت آرماتور عمیق میباشد که نمونه هایی از آن در تصاویر قابل مشاهده است. جهت مشاهده فیلم کاشت میلگرد ایران کور کلیک کنید.

حجم چسب های کاشت میلگرد

کاشت میلگرد در بتن مسلح : چسب   MEMO,VMK  در زمینه نصب و کاشت  بولت و یا آرماتور در بتن می‌باشد. این ماده ( چسب کاشت میلگرد) محصولی است دو جزئی از خانواده پلی‌ استر (Polyesterr)  و بر پایه رزین اپوکسی  وینیل استر  که در تیوپ‌های ۳۴۵ میلی‌ لیتری تهیه شده است. این محصول پس از ترکیب در نازل مخصوص طی مدت زمان مشخص چسبندگی فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌نماید که حتی در برابر حلال های قوی و محیط‌ های اسیدی و رطوبت نیز مقاوم می‌باشد.

استاندارد و آیین نامه کاشت میلگرد

آماده سازی پیش از کار با چسب کاشت میلگرد در بتن

۱ابتدا ابعاد سوراخ های کرگیری را جهت استقرار بولت و یا میلگرد محاسبه.

۲توسط ابزار مناسب ، حفره (سوراخ) مورد نیاز را ایجاد نمائید.

۳گرد و غبار ناشی از حفاری را با استفاده از دستگاه مکنده یا برس‌موئی کاملا تمیز نمائید.

۴زدودن هرگونه چربی و مواد روغنی الزامی است و سطوح داخلی علاوه بر چربی زدایی باید از هر نوع دانه‌های سست و یا سطح فاقد استحکام عاری گردد.

۵به هنگام تزریق ، سطوح داخلی کاشت آرماتور باید کاملاً خشک باشد، هرگونه رطوبت حتی جزئی سبب عدم چسبندگی خواهد شد.

خدمات اجرایی و تاییدیه ها

مسئولین فنی برش بتن ایران کور  آمادگی دارند درمورد استاندارد و آیین نامه کاشت میلگرد و کاشت بولت در محل کارگاه حضور یافته در صورت برخورد با مشکل پاسخگوی شما باشند این خدمات جهت مهندسین مشاور و شرکتهای ساختمانی رایگان خواهد بود.

اطلاعات و توصیه‌های ارائه شده بالا دقیق و قابل اطمینان هستند. ولی مصرف‌ کننده را از کنترل دقیق آنها بی‌نیاز نمی‌ سازد از آنجایی که این موسسه کنترل روی نحوه مصرف و شرایط استفاده از مواد را ندارد مسئولیت در شیوه مصرف ، کاربرد و انجام دقیق آن با استفاده کننده است.

نمونه پروژه های انجام شده کاشت میلگرد در فونداسیون

ما اطمینان می‌دهیم که محصولات ارائه شده مطابق مشخصات ذکر شده عرضه گردیده است وبا توجه به کاربری های فراوانی  که در عرصه کاشت میلگرد به وجود آمده است اجرای کاشت آرماتور در بتن میتواند بسیاری از مشکلاتی که در زمینه کاشت میلگرد و تغییرات سازه ای از پیش تعیین نشده را بصورت کاملا تخصصی و اصولی با در نظر گرفتن استاندارد کاشت میلگرد در بتن ، عملیاتی کرد که این نیز بستگی به اجرای صحیح می باشد .

کاشت میلگرد آرماتور در بتن فونداسیون

ضوابط اجرایی استاندارد و آیین نامه کاشت میلگرد در بتن

استاندارد کاشت میلگرد با توجه به نوع چسب مصرفی و شرکت سازنده بصورت استاندارد شده تهیه میشود که با توجه به بارکششی در پروژه های مختلف ساختمانی انکر بولت ( رول بولت ) ها به منظور نصب صفحه Plate های فلزی با ابعاد و اندازه های متنوع در سطوح از جنس بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.این صفحه ها امکان اتصال و جوشکاری قطعات فلزی مختلف به سازه بتنی به منظور اجرای ساپورت های تأسیسات مکانیکی والکتریکی، نصب تجهیزات و ماشین آلات و نمای ساختمان ها ورا فراهم می سازد. اما آن چه در این میان اهمیت دارد، انتخاب انکر بولت مناسب با توجه به نوع عملکرد، سایز، ظرفیت باربری و محدودیت های نصب می باشد.

کاشت میلگرد – استاندارد و آیین نامه کاشت میلگرد و آرماتور

 

نحوه و طریقه اجرای کاشت شیمیایی میلگرد ( کاشت آرماتور در بتن ) با المان هایی همچون نوع و طریقه سوراخ کاری بتن و به همان نسبت  نوع چسب مصرفی آن دقت زیادی صورت پذیرد. به طور مثال جهت کاشت بولت بهتر است استفاده از چسب کاشت میلگرد هیلتی توسط دستگاه کرگیر صورت پذیرد یا توسط دستگاه دریل و نوع ماردون سوراخ به چه صورتی انجام شود که در صورت عدم توجه به این نکات ریز میتواند کیفیت کاشت میلگرد را به حد فزاینده ای کاهش دهد .

در اجرای کاشت میلگرد اگر در صورتی که از عیار بتن زیر ۲۰۰ یا ۲۰۰ استفاده شده بود میبایست قطر و دیگر المانهای کاشت میلگرد را تغییر داد که برش بتن ایران کور با توجه به آزمونهای کششی فراوانی که طی سالیان دراز انجام داده است میتواند عملیات کاشت بولت و کاشت آرماتور جهت ریشه را با کمترین خطا و بالاترین کیفیت انجام دهد که همین عملیات باعث بالا در المانهای کششی و برشی در بتن ایجاد میشود.

انواع روشهای اجرای کاشت میلگرد در بتن مسلح

در مواردی همچون تغییرات سازه، کاشت میلگرد در بتن مورد استفاده قرار میگیرد که یکی از مهمترین کاربردهای کاشت آرماتور و کاشت شیمیایی  درساخت و ساز سازه های بتنی و همچنین  دراتصال سازه بتنی جدید به قدیم و اتصال اجزا و سازه های بتنی و سازه های فلزی موجود با استفاده از کاشت آرماتور و بولت انجام میگردد.  اتصال با چسب کاشت شیمیایی ممو memo انجام شده بین دو سازه، می‌بایست جوابگوی بارهای وارده به دو ناحیه را داشته باشد.

در مجموع روش کاشت شیمیایی میلگرد یکی از کاربردی ترین و اقتصادی ترین روش‌های اتصال می‌باشد که امکان اصلاح نواقص اجرایی وهمین طور اعمال تغییرات نقشه‌های اجرایی و یا در طرح های مقاوم سازی مورد استفاده قرار می‌گیردو داشتن دانش طراحی و اجرای صحیح  کاشت بولت و آرماتور در بتن از اهمیت بالایی برخوردار است .

دراین میان انتخاب بهترین روش و نوع چسب کاشت آرماتور نیز جهت ایجاد اتصال هرچه بهتر بین بتن و میلگرداز اهمیت بالایی برخوردار است و در بیشتر موارد همچنین اجرای سیستم کاشت انکربولت  باید به صورتی انجام پذیرد که مقاومت کششی بیشتر از مقاومت کششی میلگرد داشته باشد.

اجرای کاشت میلگرد آرماتور در بتن فونداسیون

کاشت میلگرد هیلتی

نحوه و طریقه اجرای کاشت میلگرد، کاشت شیمیایی آرماتور در بتن  با المان هایی همچون نوع و طریقه سوراخکاری بتن و به همان نسبت  نوع چسب مصرفی آن  از جمله چسب کاشت میلگرد ممو memo  و چسب کاشت آرماتور هیلتی hilti و دیگر چسبهای کاشت دقت زیادی صورت پذیردو به طور مثال در کاشت میلگرد و بهتر است استفاده از چسب کاشت شیمیایی میلگرد هیلتی توسط دستگاه کرگیر صورت پذیرد یا توسط دستگاه دریل و نوع ماردون سوراخ به چه صورتی انجام شود.

در صورت عدم توجه به این نکات ریز میتواند کیفیت کاشت را به حد فزاینده ای کاهش دهد. در اجرای کاشت شیمیایی انکرها اگر در صورتی که از عیار بتن زیر ۲۰۰ یا ۲۰۰ استفاده شده بود. میبایست قطر و دیگر المانهای کاشت میلگرد را تغییر داد .

کرگیری و سوراخکاری در کاشت میلگرد

برش بتن ایران کور با توجه به آزمونهای کششی زیادی که طی سالیان دراز انجام داده است می تواند عملیات کاشت شیمیایی آرماتور و کاشت بولت و کاشت انکربولت های را جهت ریشه های بتنتی را با کمترین خطا و بالاترین کیفیت انجام دهد که همین عملیات باعث بالا در المانهای کششی و نیروهای برشی در بتن ایجاد میشود.

نحوه و عملکرد کاشت میلگرد در فونداسیون کاشت آرماتوردربتن ،عملیات قرارگیری آرماتوردربتن مسلح جهت کارایی ها ی مختلفی همچون تغییر در نقشه و یا تغییرات در ابعاد و مکان تیر و ستون در بتن مسلح و یا ایجاد دیوار برشی انجام میشود که به این عملیات  کاشت آرماتور در فونداسیون  گفته می شود.

کاشت میلگرد در فونداسیون و استاندار و آیین نامه ها

در کاشت میلگرد در بتن در مواردی جهت  مقاوم‌ سازی سازه های بتنی نیاز است و یکی از مهمترین تحولات در ایجاد سازه های بتنی قابلیت اتصال بتن جدید به قدیم  و اتصال اجزا و سازه های فولادی به سازه های بتنی موجود با استفاده از روش کاشت آرماتور و کاشت بولت در بتن  می‌باشد. اتصال و چسب کاشت  تعبیه شده بین دو المان، می‌بایست جواب گوی نیروهای وارده به دو المان را از هر لحاظ دارا باشد.

در مجموع  روش کاشت میلگرد و آرماتور  یکی از کاربردی ترین  روش‌های  مقاوم سازی بتن  که امکان اصلاح نواقص اجرایی و اعمال تغییرات نقشه‌ های اجرایی و یا در طرح های مقاوم سازی ساختمان ها و مقاوم سازی بتن  مورد استفاده قرار می‌گیرد. داشتن دانش کافی طراحی و اجرای  کاشت بولت و کاشت آرماتور در بتن ازاهمیت  بالائی برخورداراست.

استحکام کششی کاشت میلگرد وبولت

دراین میان انتخاب نوع  چسب کاشت میلگرد نیز جهت اتصال بهتر بین بتن و میلگرد از اهمیت بسزایی برخورداراست. کاشت شیمیایی انکربولت ها و میلگرد جهت اجرای سازه های بتنی که از قبل معین نشده و نیز جهت اجرای ستونها و تیرهای جدید از کاشت آرماتور در بتن استفاده میشود.

همچنین از کاشت میلگرد در فونداسیون جهت ایجاد دیوار حائل و نیز دیوار برشی در سازه های بتنی و حتی فلزی میتوان استفاده کرد که این امر با توجه به کارایی گسترده ای که دارد، میتواند با اجرای صحیح و کاشت شیمیایی میلگرد در بتن از استحکام مورد نیاز کاشت بهره برد و این نیز به اجرای درست و صحیح و کامل در عملیات کاشت میلگرد در فونداسیون بستگی دارد.

به چه علت از کاشت میلگرد , کاشت  آرماتور در بتن استفاده می گنیم؟

همان طور که در عکس مقابل  مشخص است آرماتورهای کاشت شده در بتن مسلح از یک طرف منحرف شده اند که این نیز به دلیل وجود شبکه های میلگرد در بتن است که توسط عملیات اسکن بتن برطرف شده است و برای اینکه عملیات کاشت آرماتور در بتن و کاشت آرماتور در فونداسیون به خوبی اجرا شود.

باید از نکات استاندارد کاشت های میلگرد در فونداسیون که مقدار عمق، قطر سوراخ، حجم مواد، همین طور استحکام کششی در دمای مشخص را به ما میدهد و استحکام فشاری و برشی و مخصوصا کششی ریشه های در بتن به عواملی از جمله اجرای صحیح کاشت میلگرد در فونداسیون بستگی دارد.

انواع چسب کاشت بولت و میلگرد در ایران کور

 • چسب کاشت انکربولت  کالم kalm -vmk
 • چسب کاشت میلگرد هیلتی RE500
 • چسب کاشت بولت MEMO -CHEM
 • چسب کاشت آرماتور ST30
 • چسب کاشت انکر BOSONG
 • و دیگر موارد

لیست قیمت و هزینه کاشت میلگرد

 

آیین نامه و استاندارد  کاشت میلگرد ها و آرماتور در بتن

استاندارد کاشت میلگرد در بتن که به واسطه ی یک چسب مخصوص یا اپوکسی انجام خواهد شد و در این روش ابتدا محل مورد نظر توسط دریلهای مخصوص سوراخکاری در بتن به قطر استاندارد  از قطر میلگرد مورد نظر سوراخ شده ،توسط دستگاه باد ، گرد وغبار داخل آن تخلیه شده و توسط چسب که از دو متریال و در دو محفظه جدا می باشدو توسط این دستگاه مخصوص که دارای سرخرطومی شکل است از پایین سوراخ به سمت بالا پر می شود،سپس میلگرد درون سوراخ قرار داده می شود.

کاشت شیمیایی میلگرد و مکانیکی بولت در بتن که به آن کاشت مکانیکی نیز گفته می شود .در این روش همانند روش بالا محل مورد نظر توسط دریل های مخصوص سوراخ میشود با این تفاوت که قطر سوراخ متناظر با قطر رول بولت میباشد به طوریکه رول بولت با چکش در سوراخ جا گذاشته میشود و سپس توسط آچار نسبت به گرداندن مهره رول بولت اقدام می شود که در این حالت مکانیسم رول بولت فعال شده و با بتن درگیر میشود . باید توجه داشت چرخش مهره می بایست به صورت کنترل شده و تحت فشار مشخص انجام پذیرد.

در موارد زیر نیاز به محاسبه و اجرای کاشت میلگرد می‌باشد

 •  برطرف کردن خطاهای  اجرای و طراحی ساختمان‌های بتنی
 •  جابجایی ستون و تیر به دلیل تغیرات نقشه معماری و سازه اجرایی
 •  اضافه بنای ساختمان در کنار ساختمان
 • اجرای کنسول و دال بتنی
 •  تغییر ابعاد در فونداسیون و چاله آسانسور

چسب کاشت میلگرد در بتن یا پوکه  ترکیبی، چسب های کاشت بولت با سیستم  کپسول شیشه ای  کاشت میلگرد نیز استفاده می‌شود. این کپسول ها حاوی موادی هستند که رزین اپوکسی آن متفاوت  و اجرای  کاشت انکر جداگانه ای برخوردار است. این کپسول ها در  داخل سوراخ یا محل کرگیری  قرار داده می‌شوند و سپس میلگرد یا بولت با استفاده از ضربات چکش به داخل سوراخ وارد می‌شود، که باعث می‌شود کپسول شکسته و در نتیجه کپسول ها از بین رفته، ملده رزین و سفت کننده ترکیب می‌شوند

کاشت انکربولت های شمیایی هیلتی hilti دو جزئی در بتن  زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهیم سازه بتنی خود را گسترش دهیم و یا تغییر دهیم  که با این تفاوت که یکپارچگی سازه برایمان حائز اهمیت باشد به نحوی که سازه قدیمی و سازه جدید که قصد پیاده سازی آن را داریم به شکل بسیارمقاومی بهم متصل نماییم.

عمق کاشت میلگرد در فونداسیون و کاشت بولت در بتن چقدر است؟

کاشت بولت ، میلگرد یا آرماتور در بتن چیست؟ یکی از تحولات  تاثیر گذار در اجرای سازه های بتن یا مکان کاشت بولت و کاشت آرماتور در بتن می باشد. نیاز به کاشت در بتن به دلایل مختلفی به موجود می آید.

کاشت آرماتورو کاشت بولت (انکربولت ) به علت تغییر مشخصات سازه ، کاشت بولت و کاشت آرماتور در بتن  به علت نقایص اجرا، کاشت میلگرد و کاشت بولت به علت شرایط بهره برداری ، کاشت میلگرد و کاشت بولت به علت تغییرات در نقشه اجرایی ، کاشت میلگرد و کاشت بولت به علت راحتی اجرا و… از جمله از دلایل کاشت آرماتور و کاشت بولت در بتن می باشند.

عمده آرماتور های  کاشت شده  به این روش بسته به نوع چسب ، پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان اجرا قابل بهره برداری می باشند.

اجرای کاشت میلگرد در تهران

از جمله نکات حائز اهمیت در عملیات کاشت میلگرد در بتن تمیز کاری مناسب سوراخ و هواگیری در دریچه ماردونی  سوراخ خها و تخلیه سه مرحله ای  می باشد.

عملیات اجرای کاشت میلگرد از طریق آزمایش کشش میلگرد کاشت شده قابلیت کنترل کیفی را دارد. نتیجه مثبت در این آزمایش بریدگی آرماتور می باشد. لازم به ذکر است  خارج شدن میل گرد در تست عملیات کاشت میلگرد گزینه های دیگر ممکن می باشند و در صورت بروز این دو نتیجه این امر نشان از مشکلات اجرایی  و یا محاسباتی در عملیات کاشت میلگرد در بتن دارد.

امتیاز کلی
برای ارزیابی این پست امتیاز دهید!
[تعداد کل: 14 میانگین: 4.9]