مقاله و توضیحات کرگیری بتن و برش بتن

کرگیری بتنکرگیری

کرگیری یا core  به عملیاتی گفته میشود که در آن توسط الماس های مخصوص برشکاری بتن مسلح استفاده میشود که با ادغام آب و مواد خنک کاری در حین برش مواد آهنی و بتنی را کرگیری می کنند . در کرگیری از بتن باید قطر کر گیر و عمق و محدودیتها دقت شود. با توجه به اینکه برش بتن ایران کور با سابقه اجرایی در پروؤه های راهسازی و ساختمانی عملیات کرگیری بتن را در اندازه و حجم های مختلف انجام میدهد و توانسته است با تکیه بر توان متخصصین آموزش دیده و تجربه در حیطه برش بتن و کرگیری عملیات را با بالاترین سرعت پیش ببرد و در این راه یکه تاز در عملیات کرگیری در ابعاد مختلف باشد که این نیز با توجه به اعتماد مشتریان و توان داخلی کشورمان در عملیات کرگیری بتن میباشد.

عملکرد کر گیری از بتن بصورت دورانی و خطی میباشد که در منطق با عیار بالا و میلگرد های عمده این سرعت کاسته میشود و در عملیات برش بتن دورانی 300 rpm در عیار بتنی 400 به بالا مورد استفاده قرار میگیرد که در صورتی که این سرعت به 200 برسد میتوان عملیات کرگیری را تا عیار بالای 500 و میلگرد های نسبتا حجیم انجام داد که با افزایش قطر و عمق برشی سرعت برشی کاهش و با کاهش قطر و عمق برشکاری بتن سرعت برشی افزایش پیدا میکند که در این عملیات مواد خنک کننده در سرعت عملیاتی برش بتن بسیار حائز اهمیت است و میتوان با میزان دبی خروجی از عملیات ، سرعت برشی را کاهش و در نتیجه به کاهش هزینه های کرگیری می انجامد. در برش بتن غیر مسلح میتوان از دو معقوله بدون آب و همراه آب استفاده شود که این نیز به segment های مورد استفاده در سوراخکاری بتن بستگی دارد که این نیز در طراحی مته های برش بتن با توجه به قطر و طول مورد استفاده قرار میگیرد.

طریقه عملکرد دستگاه کرگیری

عملکرد اجرایی دستگاهای گردبر بتن یا کرگیری بتن بصورتی است که سه عامل مهم از جمله الماس ، مواد خنک کننده و سرعت برشی مناسب تاثیر میپذیرد و به دو حالت کرگیری عمودی و کرگیری افقی تقسیم بندی میشود که میتوان این عملیات را تا عمق 3 متر در کف  و شش  متر در افق انجام داد این نیز با توجه به نوع دستگاهها ی برش و توان دستگاه ها در این عملیات بسیار مهم است. دستگاه کرگیری هیلتی در انواع مختلف تولید شده اند که قدرتمندترین آنها مدل DD200 و DD350 میباشد  که آن نیز دارای انواع مختلف میباشد در مجموع دستگاهای کرگیری دارای عملکرد دورانی و خطی با سرعت برشی متفاوت میباشند .

سرعت اجرایی درکرگیری بتن

کرگیری از بتن بستگی به عیار بتن و تراکم میلگرد و سرعت برشی سگمنت و مهارت اپراتور بستگی دارد که هر یک از این موارد میتواند در کاهش سرعت اجرای کرگیری نقش به سزایی داشته باشد . با بالاتر رفتن عیار بتن سرعت دروانی و سرعت خطی برش کاری کاهش پیدا میکند که با انتخاب نوع دستگاه میتوان این مورد را برطرف کرد ولی نکته مهمی که در کرگیری بتن و قیمت کرگیری تاثیر بسزایی دارد، نقش نوع الماس مصرفی با نوع دستگاه میباشد که در عملیات برش بتن در موارد مانند سوراخکاری جهت کاشت میلگرد و کاشت بولت که نیاز به برش آرماتور میباشد از سگمت های کرگیری بتن مسلح استفاده میشود که در مواردی که باید عملیات برش کاری بتن غیر مسلح انجام شود نوع الماس و عرض تیغه های ان تغییر میکند.

 

لیست قیمت و هزینه کرگیری در بتن

در محاسبات اجرایی کرگیری بتن و قیمت کرگیری مواردی همچون عمق سوراخکاری ، قطر کرگیری، تعداد سوراخکاری و تراکم سوراخکاری و همچنین نوع کرگیری افقی و عمودی بودن آن نقش دارد که با تجربه ای که برش بتن ایران کور در کاهش هزینه ها و بالا بردن کیفیت و همچنین سرعت عمل در کرگیری داشته توانسته مناسب ترین هزینه کرگیری در بتن و قیمت تمام شده کرگیری داشته باشد.

 

عمق عملیاتی از کرگیری

در عملیات کرگیری با افزایش عمق تعداد مراحل کاری کرگیری تغییر میکند و برای رسیدن به عمق مورد نیاز میبایست از قطعه کمکی برای عمق های بالای چهل سانتی متر از آن استفاده شود و با افزایش عمق کرگیری بتن و تعداد قطعات کمکی سرعت برشی به علت افزایش اصطکاک جداره بتن زیاد شده و این نیز در سرعت اجرای کر گیری تاثیر بسزایی دارد که برش بتن ایران کور توانسته است با توجه به مهارت و تجربه عملیاتی در حوزه کرگیری از بتن با دستگاهای هیلتی تا عمق شش متر در بتن مسلح در پروژه های خود در سطح افق را انجام دهد که این نکته لازم به ذکر است که با افزایش قطر سوراخکاری ،عمق کرگیری کاهش پیدا میکند.

 

موارد استفاده از کرگیری بتن

محدودیت های کرگیری

قطر اجرایی در عملیات کرگیری بتن

کرگیری در چه مناطقی مورد استفاده قرار میگیرد؟

معایب کرگیری از بتن

موارد استفاده از عملیات کرگیری بتن

تاریخچه کرگیری بتن

پروژه های اجرا شده توسط برش بتن ایران کور

در چه مواردی از کرگیری نمیتوان استفاده کرد ؟

کرگیری عمودی  و کرگیری افقی

کرگیری از بتن :

1- برش بتن و کرگیری  بتن با توجه به سرعت عملیاتی بالا که در عملیات برش بتن دارد کارایی و مانور بسیار زیادی را برش بتن ایجاد کرده که به یکی از نمونه کارهایی که در برش بتن میتوان اشاره کرد عملیات سوراخکاری تیر یا ستون جهت برش بتن بوسیله عملیات کرگیری می باشد، که آنچه شما در شکل روبرو میبینید ستون برش خورده با عملیات کرگیری بتن توسط برش بتن ایران کور میباشد که این نوع عملیات با توجه به قدرت مانور بسار بالا در عملیات برش ، یک  روش بهینه سازی شده میباشد.

جهت اجرای کرگیری  با تراکم میلگرد بالا و کرگیری اقطار زیاد میبایست از مواد خنک کننده بسیار در کرگیری استفاده شود که این مهم در کیفیت و سرعت کرگیری اهمیت بسزایی را ایفا می کند و با افزایش تراکم میلگرد و عیار بتن سرعت برشکاری کاهش وبا کاهش عیار وتراکم میلگرد سرع برشکاری افزایش پیدا میکند و از سوراخکاری بتن مسلح جهت عبورلوله های تاسیساتی و برش تیر وستون و ایجاد بازشو در بتن مسلح استفاده شود این نوع برشکاری بدون ایجاد تنش و ارتعاش در سازه عملیات را انجام میدهد که در بتن مسلح و غیر مسلح قابل استفاده است.

2- برش بتن و سوراخکاری زاویه ای: عملیات برش بتن توسط کرگیری از بتن تحت زاویه یک عملیات کاملا تخصصی میباشد که اپراتور دستگاه کرگیری میبایست از مهارت بسیار بالایی برخوردار باشد

کرگیری از بتن  تحت زاویه جهت برش تا زاویه 45 درجه را در بتن مسلح ایجاد میکند. که این عملیات بسته به نوع کارایی در افق و عمود قابلیت کرگیری را دارا میباشد.

برش بتن ایران کور با تکیه بر مدرنترین دستگاه های برش بتن و دستگاه های کرگیر توانسته است این عملیات را با بالاترین کیفیت تا عمق 2/5 متر به سرانجام برساند.

 

3- برش بتن و کر گیری از بتن جهت ایجاد بازشو در تمام سایزها : عملیات کر گیری بتون جهت ایجاد بازشو در بتن در تمامی سایزها تا عمق عملیاتی 2 متر در بتن مسلح امکان پذیر میباشد که این عملیات بصورت افقی ، عمودی ، و تحت زاویه را جهت عملیات کرگیری فراهم میسازد که با توجه به اینکه سرعت عملیاتی بالایی رو نیز دارد میتوانیم به عنوان یک روش از برش بتن با کیفیت نام ببریم.

در این عملیات جهت مهارکردن قطعه بتنی برش خورده از انکربولت یا کاشت میلگرد در بتن استفاده میشودکه در هنگام آزاد شدن قطعه برش خورده میتوان،بتن را مهیار و به بیرون کارگاه انتقال داد که در صورت مهارنکرده میتواند آسیب جدی به سازه زیرین خود در هنگام کرگیری بجای بگذارد.

4- ایجاد سوراخ در بتن مسلح تا عمق عملیاتی 2 متر: کرگیری بتن ویا کر گیری در بتن عملیاتی با صدایی حدود 60 دسیبل و سرعت عملیتی بالا در برش بتن مسلح جهت عبور لوله های تاسیساتی میباشد که قطرهای سوراخکاری بتن یا همان کرگیری از 20میلیمتر تا 10 اینچ در بتن مسلح میباشد.

برش بتن در فونداسیون و عملیات کرگیری از بتن در شرایط عمودی،افقی و تحت زاویه صورت میپذیرد که این با توجه به شرایط محیطی که برای سوراخ کاری بتن  ایجاد شده است قابل اجرا بوده و میتوان انواع کرگیری در فونداسیون و دیوار برشی و سطوحی که از آجر و سیمان شده را به راحتی سوراخ کاری و برش داد .