کرگیری – دستگاه کرگیر و برش بتن هیلتی

برش بتن و کرگیری

کرگیری و برش بتن چیست؟


کرگیری به عملیات برش بتن در بتن مسلح و ایجاد سوراخ گفته می شود که میتوان با بکارگیری عملیات برشی را در بتن، آسفالت، سرامیک، سنگ و دیگر مواد معدنی همراه با مواد خنک کننده استفاده کرد و از دستگاه کرگیری یا گردبر بتن جهت ایجاد حفره در بتن در قطر و عمق مشخص جهت ایجاد سوراخکاری و ایجاد بازشو در بتن استفاده می شود که این نیز بستگی به نوع مواد در عملیات کرگیری بستگی دارد.

برش بتن ایران کور با توجه به قطر و عمق کرگیری ، دستگاهای مختلفی را در اجرا مورد استفاده قرا ر می‌دهد که یکی از موارد دستگاه کرگیر هیلتی دی دی 200 می باشد که در کمپانی هیلتی ساخته شده است.

برای دیدن فیلم های کرگیری بیشتر از طریقه عملکرد اینجا کلیک کنید.

معایب ومزایا برش بتن و کرگیری

در اجرای کرگیری بتن یکی از مواردی که نقش دارد میزان تراکم میلگردها در بتن مسلح میباشد که در برش بتن باید به آن توجه ویژه شود و یکی از مواردی که هنگام گرفتن کر باید توجه شود امکان سنجی کرگیری می باشد که در موارد سوالاتی مبنی بر امکان نصب پایه دستگاه کرگیری؟ عمق کار؟ تراکم میلگرد؟ وجود آب و برق؟ باید قبل از اجرا مد نظر گرفته شود.

کرگیریچرا کرگیری بتن نه تخریب بتن؟

درمورد کرگیری باید به این مورد اشاره شود که حتی در مواردی که امکان تخریب وجود دارد، نباید از تخریب بتن استفاده شود، زیرا تخریب باعث ایجاد ترک در بتن شده و در زمان باربری امکان متلاشی شدن وجود دارد به همین دلیل کارشناسان و مهندسان عمران و ساختمان عملیات کرگیری از بتن را به عنوان بهترین روش بازشو در بتن با بکارگیری از این دستگاه ها در نظر گرفته اند.

انواع دستگاه کرگیری و برش بتن

دستگاه کرگیری هیلتی DD200, DD120, DD150, DD350, DD250
یکی از دستگاههای پرقدرت در عملیات برش بتن و سرعت عملیاتی بالا دستگاه مدل 200 شرکت هیلتی می باشد که این مدل دستگاه در دو مدل موتور جدید و موتور قدیم تقسیم می شوند و از دستگاه های کرگیری با توجه به قطر عملیاتی و قدرت و حجم آنها  در مدلهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد که این نوع دستگا ها  جهت سوراخ کاری تحت زاویه و عمود مورد استفاده قرار میگیرند.

سرعت کرگیری در تراکم میلگرد بالا

سرعت برشی با توجه عیار بتن و تراکم آرماتور های بتن بستگی دارد که در مواردی که قطر و تراکم میلگرد در کرگیری افزایش می‌یابد سرعت پیشروی یا برشی کاهش می یابد و از آن رو به علت کاهش سرعت پیشروی هزینه کرگیری افزایش می یابد.

یکی از مواردی مهمی که جهت سرعت کرگیری باید به آن توجه شود استفاده از میزان آب مصرفی در هنگام برش بتن هست که در صورتی که آب به اندازه نباشد باعث مشکلاتی همچون گیر کردن مته در بتن پیش میآید و باید در هنگام کرگیری عمیق آب به اندازه متوسط در بتن باز شود و این در صورتی پیش می آید که با افزایش یا کاهش میزان آب مته در بتن گیر میکند.

قطر و عمق کرگیری بتن مسلح

در اجرای کرگیری حداقل قطر 16 میلی متر و حداکثر 300 میلیمتر در بتن مسلح در نظر گرفته شده است که در صورتی که بهینه ترین نسبت بین قطر و عمق در مته های کرگیری بتن مسلح 102 میلی متری می باشد که تا عمق 6 متر در بتن مسلح امکان سوراخ کاری وجود دارد. در مواردی که قطر به 300 میلیمتر می رسد حداکثر عمق سوراخ کاری به 500 میلیمتر می رسد و این موضوع در شرایط مختلف عیاری و تراکمی میلگرد متفاوت می باشد.
در مواردی که نیاز به کاشت بولت ، کاشت میلگرد ، کاشت انکربولت نیاز باشد می‌توان عملیات سوراخکاری را تا عمق 400 میلیمتر جهت بیس پلیت و صفحه پلیت ها انجام داد.

کرگیری دیوار برشیلیست قیمت اجرای کرگیری  و برش بتن مسلح

لیست قیمت سوراخکاری بتن مسلح در موارد مختلف متفاوت بوده است و بتوجه به قطر و عمق بتن و تعداد کرگیری در بتن بستگی دارد و در کرگیری فونداسیون جهت ایجاد بازشو در بتن مثل چاله آسانسور می‌توان عملیات برش را توسط سیم برش و کاتر بتن استفاده شود گه این روش ها دارای محدودیت در اجرا می‌باشند..

جهت سوراخ کاری بتن مسلح تا عمق 120 سانتیمتر جهت ایجاد بازشو در چاله آسانسور می‌توان از ترکیب دو روش اجرای کرگیری و سیم برش استفاده شود و دارای سرعت عمل بالایی می باشند که برش بتن ایران کور با توجه به دستگاه‌ های روز دنیا توانسته این عملیات را با بالاترین کیفیت و سریعترین زمان ممکن به سرانجام برساند.

کاربرد کرگیری در عملیات عمرانی و ساختمانی

از کرگیری در مواردی که جهت کاشت میلگرد، کاشت بولت ، عبور لوله های تاسیساتی ، برش چاله آسانسور فونداسیون، سوراخ کاری لوله های برق و گاز در بتن مسلح و غیر مسلح از کرگیری استفاده کرد و در مواردی جهت عبور لوله فاضلاب و همچنین حفاری در اعماق بتن میتوان از آن استفاده گردد.

در مواردی که امکان سوراخ کاری فقط در یک نقطه مشخص در بتن وجود داشته باشد(نصب بیس پلیت یا صفحه ستون) حتما باید از روش سوراخکاری توسط کرگیری استفاده گردد که امکان برش میلگردهای فونداسیون وجود داشته و به راحتی می‌توان کاشت میلگرد و بولت را انجام داد.

یکی از روش های برش بتن میباشد که از آن جهت موارد خاصی از جمله ایجاد بازشو در بتن، عبور لوله های تاسیساتی، سوراخ کاری عمیق بتن استفاده می شود که در این نوع عملیات می‌توان جهت بتن مسلح استفاده گردد.

کرگیری فونداسیون

چرا از کرگیری بتن هیلتی استفاده میشود؟

در مواردی از کرگیری بتن مسلح استفاده میشود که جهت برش بتن و یا عملیات غیر تخریبی بتن استفاده کنیم و همچنین در مواردی که سوراخ های عمیق در بتن مسلح استفاده شود می‌بایست از دستگاه کرگیری هیلتی که در مدل های مختلف از جمله دستگاه هیلتی dd200 استفاده‌ می‌شود. در عملیات برش بتن قیمت کرگیری با توجه به عمق برش بتن و قطر سوراخ کاری بتن تعیین میگردد که در این حین مواردی همچون سوراخکاری دیواری یا کف و تعداد برش بتن بستگی دارد.
در این حیث هزینه دستگاه کرگیری هیلتی در تعمیر و نگهداری و هزینه بالا  مته کرگیری در  قیمت بالای این عملیات نقش بسزایی دارد و باید خاطر نشان کرد که در عملیات کرگیری بتن تراکم برش میلگرد نقش بسزایی دارد.

دستگاه کرگیری هیلتی DD200

در این نوع دستگاه تخصصی کرگیری جهت سوراخکاری بتن مسلح تا عمق 3 متر  صورت میپذیرد و  ازین دستگاه برای ایجاد بازشو در بتن  و همچنین نمونه گیری بتن مسلح و غیر مسلح استفاده می شود. این دستگاه گردبرهیلتی هیلتی به دو نوع پایه ثابت و پایه متحرک تقسیم می‌شود و در مواردی که باید کرگیری بتن تحت زاویه مشخصی را داشته باشیم، می‌بایست از پایه زاویه زن استفاده کنیم که نیازمندی تخصص بالا در این نوع برش بتن را مطلبد.

انواع مته کرگیری بتن هیلتی و نمونه گیربتن

دستگاه کرگیری از بتن برای سوراخکاری بتن، سیمان، آسفالت، سنگها استفاده می شود که به دو نوع سوراخکاری خشک و سوراخکاری تر تقسیم می‌شود که جهت سوراخکاری بتن مسلح تا عمق 3 متر و حتی بیشتر می‌توان از دستگاه های گردبر هیلتی استفاده شود. برش بتن ایران کور توانسته با توجه به متخصصین با تجربه و دستگاهای روز دنیا اجرای کرگیری را تا عمق 4.5 متر انجام دهد و  این عمق در صورتی که قطر سوراخ کاری بتن 4 اینچ یا 102 میلیمتر باشد محقق می‌شود

جهت عملیات های مختلف از جمله کرگیری و کاشت میلگرد و کاشت بولت در فونداسیون و همچنین جهت برش بتن فونداسیون از دستگاه های کاتر ، سیم برش، گردبربتن از دستگاههای روزدنیا جهت مصارف مختلف استفاده میشود.

برش بتن و کرگیری

درمواردی که بالا به شما گفته شد ازجمله نوع دستگاه کرگیری ، سرعت برش و دیگر موارد در مورد گردبر باید به تجربه اپراتور اجرایی در هنگام برش بتن توجه کرد که در مواردی که از اپراتور حرفه ای و با تجربه استفاده شود میتواند تا حدودی هزینه و قیمت تمام شده کرگیری را پایین آورده و متحمل هزینه های کمتری در سوراخکاری بتن شویم.

امتیاز شما
[تعداد: 9    میانگین: 4.9/5]